nasz patron

Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,
projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,
przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta
Jan Paweł II

Biuletyn Informacji Publicznej

2013

 

Spotkanie Wigilijne – 18.12.2013r.

 

Spotkanie Wigilijne to w naszej placówce wyjątkowy czas. To dzień, w którym spotykamy się wszyscy razem zasiadając wspólnie do świątecznie zastawionego stołu razem z naszymi najbliższymi: rodzicami i przyjaciółmi. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Powiatu Zduńskowolskiego – pan Wojciech Rychlik, Wicestarosta – pan Witold Oleszczyk, dyrektor PCPR w Zduńskiej Woli – pan Mariusz Kubiak, Radny Rady Powiatu Zduńskowolskiego – pan Dariusz Kubiak z małżonką Małgorzatą Kubiak oraz ksiądz Prefekt z Parafii pw. św. Katarzyny w Korczewie.
Na naszą uroczystość przybyli także przyjaciele i sponsorzy naszej placówki:
państwo Agnieszka i Jakub Klemżyńscy – właściciele Restauracji BIESIADA,
pani Katarzyna Łapa Dróżdż – dyrektor Publicznego Przedszkola nr 4 w Zduńskiej Woli,
pani Joanna Jarosławska – dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli,
pan Leszek Błaszczyk,
pan Tomasz Łomowski – przedstawiciel Fundacji Tak dla transplantacji,
pani Katarzyna Borsiak,
pan Paweł Kurzawski – właściciel Bricomarche w Zduńskiej Woli,
pan Ryszard Michalak, pan Paweł Oleszczak, pani Daria Zajkiewicz, p. Roksana Pietrzak – przedstawiciele Klubu Wehikuł 4×4 Łask,
pani Agnieszka Mirowska – Główny Księgowy ZSRCKU w Wojsławicach,
pan Tadeusz Goleczko – katecheta ze Szkoły Podstawowej w Wojsławicach.
Po przywitaniu wszystkich gości przez naszych wychowanków, nasi podopieczni pod okiem pani Aliny przygotowali świąteczne przedstawienie. Po nim przyszedł cza na złożenie sobie życzeń, podzielenie się opłatkiem i posiłek. Aż w końcu nastąpił moment, na który najbardziej czekali nasi najmłodsi – wizyta Świętego Mikołaja. Wszystkie dzieciaki – ku uciesze siwobrodego – odśpiewały kolędy bądź wyrecytowały przygotowany wcześniej wierszyk. Każde dziecko otrzymało wspaniały prezent.
O naszych wychowankach pamiętali także:
Firma PHU GABI Sp J. Kroczyński i Wspólnicy,
Firma ZESIUK – pan Antoni Zesiuk,
Cukiernia Witczak & Pokora s.c. ze Zduńskiej Woli,
Zakład Cukierniczy pana Marka Bladowskiego ze Zduńskiej Woli,
Firma Ipsen Poland Sp. z o.o. z Warszawy,
Firma Borg Automotive ze Zduńskiej Woli,
Firma Agros Nova z Tymienic,
Firma Emal ze Zduńskiej Woli oraz osoby prywatne.
Wszystkim przyjaciołom i sponsorom placówki składamy serdeczne podziękowania za pomoc
w przygotowaniu świątecznego spotkania.
 

Więcej zdjęć
 

Andrzejki – 29.11.2013r.

 

Jak co roku w naszej placówce odbyła się zabawa andrzejkowa. W rolę wróżek wcieliły się nasze panie wychowawczynie, które w tym celu bardzo starannie przygotowały sobie odpowiednie stroje oraz rekwizyty niezbędne do pracy. Dzieci kolejno podchodziły do stolików, przy których wróżki starały się wywróżyć to, co ma się wydarzyć w najbliższej przyszłości. Jak zwykle nie zabrakło lania wosku, wróżenia z kart czy wróżby z butami.
Na zakończenie nasi wychowankowie mogli skosztować przygotowanego przez panią Dorotę słodkiego poczęstunku. Równie przyjemna jak spotkanie z wróżkami okazała się dyskoteka, która w tym roku zakończyła zabawę andrzejkową.

Więcej zdjęć
 

Ruch a Taniec – 26.11.2013r.

 

Grupa naszych wychowanków miała okazję wziąć udział w warsztatach „Ruch a Taniec” organizowanych przez Teatr Chorea w Łodzi, które odbyły się 26 listopada. Warsztaty prowadził Michał Ratajski – tancerz, choreograf i instruktor tańca współczesnego. Zajęcia poświęcone były pracy z ciałem, czerpiące wiedzę ze sztuk walki, tańca współczesnego i improwizacji. Warsztaty te przyniosły naszym uczestnikom wiele radości i przekonania, że taniec to wielka frajda i okazja do zrelaksowania nie tylko ciała, ale także umysłu.

Więcej zdjęć
 

Zwiedzanie Kopalni Srebra – 23.11.2013r.

 

W dniu 23 listopada nasi wychowankowie wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Głównym punktem programu była wizyta w Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga. Zwiedzanie Kopalni Srebra odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40 m pod powierzchnią ziemi. Aby tam dotrzeć nasi podopieczni wraz z przewodnikiem musieli zjechać klatką szybową i dopiero wtedy rozpocząć zwiedzanie. Przechodząc kolejno chodnikami wychowankowie mogli zobaczyć jak wyglądała kiedyś praca górnika pod ziemią, a także obejrzeć zachowane narzędzia.
kopalnia
Niewątpliwą atrakcją dla naszych dzieci było także zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga położonych na głębokości ok. 30 m, które odbywa się za pomocą łodzi. Przewodnik przeprawia turystów od jednego szybu do drugiego pchając łodzie i jednocześnie snuje różne górnicze opowieści.
sztolnia
Strudzeni zwiedzaniem podziemnych korytarzy nasi wychowankowie mogli zrelaksować się i odpocząć korzystając z przyjemności, jakie daje pobyt w Aquaparku.

Więcej zdjęć

 

Przyroda i aktywny wypoczynek – 26.10.2013r.

 

W dniu 26 października 2013 roku dzięki przyjaciołom naszego Domu grupa chłopców mogła spędzić sobotnie popołudnie na grze terenowej w paintball.
Nasi chłopcy udali się do miejscowości Kłady gdzie czekał na nich instruktor ze sprzętem do gry. Gra nie była tak prosta jak na początku zakładali. Od uczestników wymagała sprytu, dużej sprawności fizycznej, umiejętności dowodzenia i taktyki. Nie obyło się bez siniaków, które do dzisiaj przypominają o wspaniałej zabawie. Na zakończenie gry chłopcy posilili się kiełbaską z ogniska. I tak minął nam jeden z pięknych jesiennych dni.


 

Wycieczka do kina w Łodzi na film pt. Mój biegun – 26.10.2013r.

 

W dniu 26 października 2013 roku grupa starszych dzieci z naszego Domu wybrała się do kina w Łodzi na film pt. Mój biegun.
Wybór repertuaru filmowego nie był przypadkowy, chcieliśmy pokazać naszym dzieciom historię młodego człowieka, który pomimo swojej niepełnosprawności potrafi brać z życia jak najwięcej a swoją siłą i energią obdarzać innych. Podobno każdy z nas ma swój biegun, tylko musi go w sobie odnaleźć.
Film zrobił niesamowite wrażenie na naszych dzieciach. Po pierwsze dlatego że, spodziewały się zobaczyć coś innego, osiągnięcia Janka, zdobycie dwóch biegunów, powołanie do życia Fundacji „Poza horyzonty” pomagającej osobom niepełnosprawnym, a tu … zetknęły się z relacją rodzinną tak bardzo intymną dla każdego człowieka, z emocjami, z którymi nie potrafi sobie poradzić człowiek dorosły, a co dopiero dziecko.
Ten film to opowieść o rodzinie, która poprzez życiowe tragedie: nagłą śmierć młodszego syna i niepełnosprawność drugiego została na wszystkie sposoby sprawdzona w miłości.
Aby to się udało, trzeba pokonać właśnie te bieguny niewiedzy, lęku i zaległości w relacjach rodzinnych.
Magdalena Walach, którą mieliśmy okazję poznać osobiście podczas pobytu w Łodzi i Bartłomiej Topa, odtwórcy ról rodziców Janka, stanęli na wysokości zadania. Pokazali rodziców – zwykłych ludzi przytłoczonych tragedią, upadających i powoli podnoszących się na duchu. Każde przeszło swoje piekło cierpienia i godzenia się z rzeczywistością. Musieli nawet się rozstać, aby przekonać się, że nie mogą bez siebie żyć. Bez siebie i swoich dzieci.
Rola samego Janka grana przez Macieja Musiała była drugoplanowa. W filmie widzimy nastolatka który po wypadku załamuje się, buntuje, tak naprawdę nie chce żyć, obarczając się dodatkowo winą za śmierć młodszego brata.
Jeszcze nie chce żyć, bo w ostateczności tragedia którą przeżył staje się drogą do jego sukcesów.
Najważniejszy wątek tego filmu to poszukiwanie siły przez rodziców Janka, aby tą siłę przekazać dziecku.
Jednym słowem … jesteśmy tak silni, jak silna jest nasza rodzina, bo siłę do życia czerpiemy z rodziny. Ten film na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Więcej zdjęć

 

Wizyta w Centrum Nauki Kopernik – 11.10.2013r.

 

W dniu 11 października 2013 roku grupa naszych wychowanków wraz z wychowawcami wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem programu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Wizyta w tym miejscu była doskonałą okazją do poznania różnych procesów zachodzących w naszym codziennym życiu poprzez zabawę, samodzielne doświadczenia i uczestnictwo w procesie twórczym. Nasze dzieci miały okazję podziwiać, eksperymentować, obserwować zjawiska i działanie urządzeń inspirujących do rozbudzania ciekawości, poruszania wyobraźni i zdobywania nowej wiedzy.
Zwiedzaniu kolejnych wystaw towarzyszyła radość oraz ciekawość tego, co jeszcze się wydarzy.
Odwiedziny w Centrum Nauki Kopernik były niepowtarzalną szansą na zbliżenie się do arcyciekawego świata nauki.

 

Więcej zdjęć