nasz patron

Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,
projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,
przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta
Jan Paweł II

Biuletyn Informacji Publicznej

2015

Wigilia w placówce – 16.12.2015r

Jak co roku wieczór wigilijny w naszym Domu Dziecka to wyjątkowy czas. Przygotowujemy się do niego już od pierwszych dni grudnia. Dzieci pod okiem pani Aliny przygotowały Jasełka, które przedstawiły potem wszystkim przybyłym Gościom. Były świąteczne życzenia, łamanie się opłatkiem i smaczne potrawy wigilijne. Nasi Goście, którzy licznie przybyli na wigilię, przywieźli z sobą przezenty dla dzieci, które nie kryły swojej radości. Największą jednak niespodzianką było pojawienie się drugiego Mikołaja i Śnieżynki z przezentami, w których wcielili się pracownicy „Naszego Radia”. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli też byli wychowankowie oraz rodzice i najbliższa rodzina naszych podopiecznych, dzięki którym wieczór ten upłynął nam w rodzinnej atmosferze.

Dziękujemy wszystkim Gościom, Sponsorom oraz Przyjaciołom naszego Domu Dziecka za obecność i serdecznie zapraszamy w przyszłym roku!

 Wigilia w placówce Wigilia w placówce Wigilia w placówce

Więcej zdjęć w galerii

Świąteczny grudzień

Wizyta u zaprzyjaźnionego Sponsora – w dniu 18 grudnia grupa naszych wychowanków wraz z panią Dyrektor i opiekunami złożyła świąteczną wizytę naszemu Sponsorowi – Firmie Ipsen Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która sponsoruje naszym dzieciom projekt pn. „Korepetycje”. Nasi wychowankowie przedstawili gościom Jasełka, po których zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Przywieźli też z sobą słodkości dla wszystkich wychowanków placówki. Nasza wizyta z dziećmi była niespodzianką – podziękowaniem za całą dotychczasową współpracę.

Nasz Sponsor zapowiedział kontynuację projektu pn. „Korepetycje”, który będzie realizowany w okresie styczeń-czerwiec 2016r. DZIĘKUJEMY!

Spotkanie IPSENSpotkanie IPSENSpotkanie IPSENSpotkanie IPSEN

Spotkanie w przedszkolu – dnia 17 grudnia najmłodsza grupa naszych podopiecznych wraz z opiekunem w odpowiedzi na zaprosznie udała się do Niepublicznego Przedszkola w Zduńskiej Woli „Radosny Maluszek”. Przedszkolaki zaprezentowały naszym dzieciom Jasełka, a potem wspólnie bawili się i brali udział w różnych grach integracyjnych.

Mikołajkowe Cuda – w dniu 9 grudnia 2015r. najmłodsi wychowankowie Domu Dziecka w Wojsławicach uczestniczyli w spotkaniu pn. Mikołajkowe Cuda” organizowanym w Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz przez Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Dzieci i Młodzieży w Zduńskiej Woli. Na to świąteczne wydarzenie, ukazujące magię Świąt Bożego Narodzenia zostaliśmy zaproszeni przez Panią Prezes- Marię Donat, która czuwa nad całym przedsięwzięciem.
Spotkanie obfitowało w wiele atrakcji m. in. odbył się pokaz sztuki magicznej w wykonaniu Mikołaja Kaczmarka, występy artystyczne wychowanków Domu Kultury w Zduńskiej Woli, Studia Tańca Anety Barton „Arabesque” oraz Centrum Rytmiki, Ruchu i Rozwoju Dziecka „RYTM” Agnieszki Grzegorzewskiej. Podczas spotkania każde dziecko zostało obdarowane słodkim prezentem.

Mikołajkowe Cuda Mikołajkowe Cuda Mikołajkowe Cuda

Więcej zdjęć w galerii

 

Mysterious Room – 05.12.2015

Sala gier integracyjnych w Łodzi to miejsce, w którym nasi podopieczni wraz z opiekunami spędzili sobotnie popołudnie. „Mysterious Room” – to gra, której ideą jest wydostanie się z zamkniętego pokoju pułapki. Aby to osiągnąć należy współpracować z uczestnikami gry i wraz z nimi rozwiązać znajdujące się w pokoju zagadki, odnaleźć tajemnicze skrytki czy rozwikłać łamigłówki. Gra wymaga zatem integracji i wspólnej pracy, bo tylko dzięki temu możliwe jest rozszyfrowanie wskazówek, które pozwolą znaleźć sposób na otwarcie drzwi pokoju, w którym zostali zamknięci uczestnicy. Wszystko to odbywa się w niepowtarzalnej atmosferze tajemnicy, w jednym z pokoi tematycznych pozwalających dodatkowo przenieść się do innej czasoprzestrzeni. Nasi wychowankowie byli zachwyceni zabawą w Mysterious Room i chętnie tam jeszcze wrócą. Najmłodsza zaś grupa naszych wychowanków spędziła popołudnie wraz z opiekunami w kinie na bajce “Dobry dinozaur”

Więcej na temat można się dowiedzieć na http://pokojezagadki.pl/

 Mysterious Room Mysterious Room Mysterious Room Dobry Dinozaur

Więcej zdjęć w galerii

 

Mikołajowie na motocyklach – 05.12.2015

W dniu 5 grudnia naszą placówkę odwiedziła grupa motocyklistów ze Zduńskiej Woli i okolic przebranych w stroje św. Mikołaja. Chcąc sprawić radość naszym dzieciom motocykliści zafundowali im krótką przejażdżkę motocyklem. Goście zostali następnie zaproszeni do placówki, gdzie wręczyli wszystkim wychowankom paczki ze słodyczami. Serdecznie dziękujemy za wizytę i słodkie prezenty i zapraszamy do nas za rok!

 Mikołajowie na motocyklach Mikołajowie na motocyklach Mikołajowie na motocyklach Mikołajowie na motocyklach

Więcej zdjęć w galerii

Integracyjne Spotkanie Mikołajkowe – 28.11.2015

Wzorem lat ubiegłych, Fundacja PKO Banku Polskiego wspólnie z Bankiem zorganizowała Integracyjne Spotkanie Mikołajkowe dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Z zaproszenia skorzystały także podopieczni naszego Domu Dziecka .Na spotkaniu, dzieci mogły wziąć udział we wspólnych zabawach i grach, przygotowując ozdoby bożonarodzeniowe. W świątecznej atmosferze, słuchając i śpiewając kolędy oczekiwaliśmy na wizytę Św. Mikołaja, który obdarował wszystkich prezentami. Dzieci miały możliwość poznać się nawzajem i odkrywać nowe pasje.Wiele z gwiazdkowych, samodzielnie przygotowanych bombek, czy choinek ozdobi pokoje dzieci.

 Integracyjne Spotkanie Mikołajkowe Integracyjne Spotkanie Mikołajkowe Integracyjne Spotkanie Mikołajkowe

Więcej zdjęć w galerii

 

Andrzejki – 27.11.2015r

Wieczór andrzejkowy w naszym domu to magiczny czas. Nikogo nie trzeba specjalnie zapraszać do zabawy, podczas której wróżki przelewają wosk i wróżą z kart. Nierzadko na twarzach dzieci wróżby wywołują uśmiech, bo choć nie często są zgodne z ich wyobrażeniami czy planami to najważniejsza jest przecież dobra zabawa. A każda dobra zabawa musi być obowiązkowo zakończona smacznym poczęstunkiem, którego u nas nigdy nie brakuje!

 DSCN4604 Andrzejki 2015 Andrzejki 2015 Andrzejki 2015

Więcej zdjęć w galerii

IV Powiatowy Bieg Niepodległości – 11.11.2015r

Jednym z punktów programu powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był organizowany w dniu 11 listopada IV Bieg Niepodległości na trasie Zduńska Wola – Strońsko. W biegu tym wystartował jeden z naszych wychowanków. Za zajęcia ósmego miejsca otrzymał pamiątkowy medal. Serdecznie gratulujemy!

 IV Powiatiwy Bieg Niepodległośći IV Powiatiwy Bieg Niepodległośći IV Powiatiwy Bieg Niepodległośći IV Powiatiwy Bieg Niepodległośći

 

Wyjazd do schroniska dla zwierząt – 24.10.2015

O tym, że nasze dzieci lubią pomagać nie trzeba nikogo przekonywać. Kochają zwierzęta,       a zwłaszcza psy, które darzą szczególną sympatią. Zbliżająca się zima to czas, kiedy należy pamiętać szczególnie o tych, które nie mają swoich właścicieli i przebywają w schroniskach. Nasi wychowankowie zaproponowali zorganizowanie zbiórki i za zebrane pieniądze zakupili karmę dla psów i kotów. Wraz z wychowawcami pojechali do schroniska dla zwierząt  w Wieluniu, gdzie przekazali zakupioną karmę. Na miejscu mogli zobaczyć, jak wygląda praca opiekunów w schronisku i poznać ich podopiecznych. Dzieci bardzo poruszył los niechcianych psów. Wizyta w schronisku uwrażliwiła ich na potrzeby porzuconych zwierząt.

Serdecznie dziękujemy opiekunom za ciepłe przyjęcie i możliwość spotkania!

Schronisko Wieluń Schronisko Wieluń Schronisko Wieluń

Więcej zdjęć w galerii

 

ULOTKA

Spełnij marzenie o bezpieczeństwie”

Uprzejmie informujemy, że nasza placówka bierze udział w akcji: „Spełnij marzenie o bezpieczeństwie”, która prowadzona jest w okresie od 20 sierpnia 2015r do 30 listopada 2015r przez WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w Wielogłowach.

W akcji biorą udział placówki opiekuńczo – wychowawcze. Te z nich, które w głosowaniu internautów zdobędą największą liczbę głosów, otrzymają nagrody. Organizator akcji zamontuje w wybranych placówkach swoje wyroby, takie jak: drzwi, ogrodzenia, bramy garażowe czy okna.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym filmikiem zgłoszonym do konkursu.

 

Jeśli spodobała Ci się nasza prezentacja to prosimy o głosowanie na nasz Dom Dziecka.

https://apps.facebook.com/click_competition/25566/pl

DZIĘKUJEMY ZA KAŻDY GŁOS!

 

 

Dzień chłopaka – 30.09.2015r

W dniu 30 września obchodziliśmy w placówce Dzień chłopaka. Tego dnia na wszystkich chłopców czekały niespodzianki przygotowane przez ich koleżanki. Najpierw część artystyczna i złożenie życzeń wszystkim chłopcom, następnie wręczenie drobnych upominków i słodki poczęstunek. Naszych kolegów czeka jeszcze wyjazd do Aquaparku w Łodzi. Wszystkim chłopcom składamy najlepsze życzenia w dniu ich święta!

 Dzień ChłopakaDzień Chłopaka Dzień Chłopaka 

Więcej zdjęć w galerii

 

 

VI Wojewódzki Integracyjny Mityng Lekkoatletyczny – 17.09.2015

Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Krąg Dobrych Serc” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Łasku zorganizowało 17 września 2015 r VI Wojewódzki Integracyjny Mityng Lekkoatletyczny. Impreza ta odbyła się na stadionie Centrum Sportu i Rekreacji w Łasku. Uczestnikami byli wychowankowie Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych oraz Ośrodków i Szkół Specjalnych. Naszą placówkę reprezentowało siedmioro wychowanków, którzy pod opieką pedagoga – pani Agnieszki Ciesielskiej brali udział w konkurencjach sportowych. Celem mityngu była integracja i rozwijanie sprawności fizycznej, a wszystko to w atmosferze zabawy. Z dumą informujemy, iż nasi podopieczni zdobyli 13 medali i puchar za zajęcie I miejsca w sztafecie 4×100. SERDECZNIE GRATULUJEMY!

VI Miting lekkoatletyczny w Łasku VI Miting lekkoatletyczny w Łasku VI Miting lekkoatletyczny w Łasku VI Miting lekkoatletyczny w Łasku

Więcej zdjęć w galerii

VI Powiatowe Dni ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego

W dniach 14-15 sierpień 2015r obchodzono VI Powiatowe Dni ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zduńskiej Woli. Obok licznych uroczystości religijno – patriotycznych, imprez sportowych i kulturalnych, a także akcji społecznych, odbyła się prezentacja jednostek powiatowych na terenie Powiatowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli. Swoje stoisko miał także nasz Dom Dziecka, który z dumą prezentował prace swoich podopiecznych.

 Dni powiatu Dni powiatu Dni powiatu

Więcej zdjęć w galerii

WAKACJE 2015

Sztafeta POLRUN – 28.05-20.06.2015r

Sztafeta POLRUN to specjalny bieg zorganizowany przez POLPHARMĘ z okazji jubileuszu 80-lecia istnienia firmy. Pracownicy i przyjaciele firmy chcieli w ten sposób uczcić to wyjątkowe wydarzenie i przez ponad 20 dni udało im się przebiec blisko 1000 km z południa na północ Polski. Biegacze biegli w szczytnym, charytatywnym celu by móc ufundować wyjazdy kolonijne dla wychowanków domów dziecka. Pani Magdalena Rzeszotalska Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR Polpharmy skontaktowała się z naszym Domem Dziecka, by w ramach tej akcji zaproponować naszym podopiecznym wyjazd kolonijny. Dzięki temu przedsięwzięciu
8 wychowanków naszej placówki mogło spędzić wakacyjny czas w miejscowości Piękna Góra koło Giżycka. Nasze dzieci odpoczywały w Ośrodku Wypoczynkowym “Gwarek”. Miały zapewnioną moc atrakcji w ramach obozu dla fanów sportów związanych z wodą. Mogli spróbować swoich sił w żeglarstwie, pływaniu kajakiem, łodzią czy rowerami wodnymi. Brali też udział w licznych grach i zabawach na terenie ośrodka.

Składamy serdeczne podziękowania firmie POLPHARMA i pani Magdalenie Rzeszotalskiej, która skontaktowała się właśnie z naszym Domem Dziecka i dzięki temu nasi podopieczni mogli spędzić wakacyjny czas na Mazurach.

Piękna Góra k.Giżycka – prezentacja

Piękna Góra Piękna Góra Piękna Góra

Więcej zdjęć w galerii

“Podziel się kilometrem”

Akcja PZU Życie SA “Podziel się kilometrem” polega na promocji i zachęcaniu Polaków do wspólnego biegania. Cel akcji ma charakter dobroczynny, bowiem każdy przebiegnięty kilometr na bieżni przekłada się na 10zł, które przekazuje sponsor tytularny największego polskiego maratonu – PZU Maraton Warszawski. Zebrane pieniądze zostały przekazane fundacjom, stowarzyszeniom oraz innym podmiotom potrzebującym wsparcia. Dzięki tej akcji, PZU wsparło finansowo wyjazd kolonijny naszych wychowanków do Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego “Walentynówka” w miejscowości Bliżyce.

Pomocy w organizacji wypoczynku letniego udzieliła nam również Fundacja AMICIS, przekazując środki finansowe na ten sam wyjazd kolonijny, który odbywał się w trakcie trzech turnusów.

Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy “Walentynówka” jest otoczony lasami i łąkami, z dala od ruchliwych szos. Nasi podopieczni mogli zatem aktywnie spędzić czas na łonie natury. W samym ośrodku czekały na nich liczne atrakcje, m.in. gry i zabawy oraz zajęcia manualne.

Serdecznie dziękujemy firmie PZU Życie SA oraz Fundacji AMICIS za okazane wsparcie
i pomoc finansową na zorganizowanie koloni letnich dla naszych dzieci.

Ośrodek wypoczynkowy Walentynówka – prezentacja

WalentynówkaWalentynówkaWalentynówka Walentynówka

Więcej zdjęć w galerii

Lutomiersk 2015

DZIĘKUJEMY    indeks

W tym roku wychowankowie naszego Domu Dziecka mogli też wypoczywać podczas dwóch turnusów kolonijnych organizowanych przez Salezjański Ośrodek Młodzieżowy “Don Bosco”
w Lutomiersku. Obok licznych atrakcji organizowanych przez opiekunów kolonijnych, dzieciaki mogły korzystać z pobliskiego kąpieliska pod czujnym okiem ratownika. Wyjazd na te kolonie możliwy był dzięki hojności naszych sponsorów: Fundacji PKO Banku Polskiego oraz osoby prywatnej, która całym sercem jest z nami i wspiera naszych podopiecznych.

Lutomiersk 2015 – prezentacja

Don Bosco Don Bosco Don Bosco

Więcej zdjęć w galerii

Wyjazd naszych wychowanek na obóz sportowy pływacko-siatkarski w miejscowości Kęty również był możliwy dzięki wsparciu finansowemu sponsora – firmy Sonoco Poland Packaging Services z Nowego Józefowa.

Wakacje 2015 możemy zaliczyć do bardzo udanych. W tym roku więcej dzieci mogło wyjechać na wypoczynek, dzięki wsparciu naszych Darczyńców. Wspomnienia i zdjęcia z wyjazdów wakacyjnych, przez cały rok będą przypominać nam te piękne chwile beztroski i sielanki.

Wszystkim darczyńcom, dzięki którym wychowankowie naszego Domu Dziecka mogli spędzić wakacje na wyjazdach kolonijnych składamy serdeczne podziękowania!

Remont placówki

Okres wakacji w naszej placówce to zawsze czas remontów i generalnych porządków. W tym roku chcemy odnowić cztery pokoje wychowanków i położyć tynk strukturalny na dużym korytarzu. Pomalowana i odświeżona będzie też kuchnia, łazienki, pokój lekarski oraz sufity w pozostałych pomieszczeniach. Wszystkim życzliwym ludziom i sponsorom, którzy nam pomogli i tym, którzy chcieliby jescze wspomóc nas finansowo w tym remoncie SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!.

RemontyRemontyRemontyRemontyRemontyRemontyRemontyRemontyRemonty

Wakacje 2015

Jak co roku staramy się aby nasi wychowankowie mogli wyjechać na kolonie letnie. W tym roku najliczniejsza grupa dzieci wyjeżdża na kolonie organizowane przez Salezjański Ośrodek Młodzieżowy “Don Bosco” w Lutomiersku. Kolejna grupa wychowanków wyjedzie do Ośrodka Agroturystycznego “Walentynówka” w miejscowości Bliżyce.

Życzymy naszym dzieciom i wszystkim wypoczywającym słonecznej pogody i miłego odpoczynku.

 WakacjeWakacje Wakacje

Piknik Integracyjny – 12.06.2015

W dniu 12 czerwca odbył się w Zduńskiej Woli VII Piknik Integracyjny “Jesteśmy razem” w ramach projektu “Z myślą o przyszłości” realizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W imprezie plenerowej zorganizowanej na terenie PMOS uczestniczyli najmłodsi wychowankowie naszej placówki. Dzieciaki mogły korzystać z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję, a także mogły obejrzeć występy podopiecznych domów środowiskowych z terenu powiatu zduńskowolskiego.

http://zdunskawola24.pl/tagi/zdunska-wola/piknik-integracyjny/

Piknik integracyjny Piknik integracyjny Piknik integracyjny Piknik integracyjny

Więcej zdjęć w galerii

Mistrzostawa Wojewódzkie w LA – 11.06.2015

Wychowanek naszej placówki – Jakub – brał udział w Mistrzostwach Zrzeszenia LZS Województwa Łódzkiego w LA szkół ponadgimnazjalnych w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 11 czerwca, na których zdobył I miejsce w biegu na 5 km oraz II miejsce w sztafecie 4×400 m. SERDECZNIE GRATULUJEMY! To już nie pierwsze takie osiągnięcie sportowe w jego dorobku; życzymy mu dalszych sukcesów i rozwijania kariery sportowej.

Mistrzostwa Wojewódzkie Mistrzostwa Wojewódzkie

Majówka w Górach Prusinowskich 30.05.2015 roku

W dniu 30.05.2015 roku wychowankowie wraz z wychowawcami wybrali się na majówkę do gospodarstwa agroturystycznego w Górach Prusinowskich. Dzieciaki spędziły miło czas, dopisała nam piękna pogoda. Na wszystkich czekały liczne atrakcje: jazda konna, przejażdżka bryczką, ognisko oraz grill. Po jeździe konnej na wszystkich wychowanków czekały pyszne kiełbaski, a na deser słodki tort. Dzieciaki, które w bieżących miesiącach obchodziły urodziny, zostały obdarowane prezentami. Po wspólnie spędzonym czasie, zadowoleni i opaleni wróciliśmy do placówki. Już nie możemy się doczekać kolejnej imprezy plenerowej w naszym zaprzyjaźnionym gospodarstwie agroturystycznym

 Góry Prusinowskie Góry Prusinowskie Góry Prusinowskie

Więcej zdjęć w galerii

Wycieczka do Krakowa – 23-25.05.2015

W dniach 23.05.-25.05.2015r. wychowankowie Domu Dziecka im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wojsławicach, w związku z realizacją projektu „Z myślą o przyszłości” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Krakowa, Tyńca i Wieliczki.

Podczas wyjazdu zwiedzili:

  • Kopalnię Soli „Wieliczka”;

  • Tężnię solankową, położoną w sąsiedztwie Szyby Daniłowicza;

  • KRAKÓW, a w nim m.in.: Bramę Floriańską, Barbakan, Rynek Główny, Skarbce Koronne i Zbrojownię w Zamku Królewskim na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Królewską Katedrę na Wawelu, Groby Królewskie, Wzgórze Wawelskie ze Smoczą Jamą, Bazylikę Mariacką wraz z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, Uniwersytet Jagielloński- Collegium Maius. Spacer po Krakowie zakończył wieczorny rejs statkiem po Wiśle;

  • Muzeum i Opactwo Benedyktynów w Tyńcu;

  • Ojcowski Park Narodowy, a w nim: Zamek w Ojcowie, Wejście do Zamku Pieskowa Skała, ostańce- Maczuga Herkulesa, Bramę Krakowską.

Wycieczka, mimo niesprzyjającej pogody udała się. Okazuje się, że nie tylko podczas słonecznych dni można podziwiać piękno naszego kraju. Pełni wrażeń, choć zmęczeni wróciliśmy do placówki, zerkając na wcześniej wykonane zdjęcia.

 Kraków, Tyniec, Wieliczka Kraków, Tyniec, Wieliczka Kraków, Tyniec, Wieliczka

Więcej zdjęć w galerii

Szkolenie “Dobre praktyki w edukacji seksualnej” – 09.05.2015

W dniu 09.05.2015 roku psycholog placówki p. Katrin Lenzion uczestniczyła w szkoleniu ,, Dobre praktyki w edukacji seksualnej – prezentacja metod pracy Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton” organizowanym przez Teatr Chorea w Łodzi. W czasie spotkania uczestnicy zostali zapoznani z charakterystyką działalności Edukatorów Seksualnych Ponton. Zapoznano również z takimi zagadnieniami, jak:

– edukacja seksualna po polsku vs. wyzwania XXI wieku (seksualizacja, cyberprzemoc)

– czym martwi się oraz czego obawia się młodzież? – doświadczenia z Telefonu Zaufania dla Nastolatków

– jak rozmawiać z młodzieżą o seksualności? Dobre praktyki w rozmowach o asertywności, inicjacji seksualnej, antykoncepcji, chorobach przenoszonych drogą płciową, przeciwdziałaniu przemocy, mniejszościach seksualnych.

W trakcie spotkania psycholog uczestniczyła również w warsztatach, dzięki którym zapoznała się z metodami pracy z młodzieżą oraz z przykładowymi ćwiczeniami. W trakcie ćwiczeń warsztatowych poruszono następujące zagadnienia: „pierwszy raz”, czyli bezpieczna inicjacja seksualna z naciskiem na asertywność i umiejętność wyznaczania własnych granic, prawa seksualne człowieka (w kontekście ochrony przed presją rówieśniczą na uprawianie seksu, elementy edukacji antydyskryminacyjnej), profilaktyka HIV/AIDS oraz antykoncepcja.

120mln seksualizacja_cytat

Dobroczynna Gala Inauguracyjna – 26.04.2015

W dniu 26 kwietnia 2015r wychowankowie Domu Dziecka zostali zaproszeni przez Fundację ,,KUŹNIA SKRZYDEŁ” w Łodzi do udziału w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym- DOBROCZYNNEJ GALI INAUGURACYJNEJ. Mali artyści zaprezentowali się na scenie Wytwórni i wprowadzili widzów w niezwykły świat dziecięcych marzeń. Usłyszeliśmy znane utwory w nowych aranżacjach, obejrzeliśmy autorski musical oraz widowiskowe występy taneczne. Jesteśmy przekonani o tym, że występy Młodych Polskich Talentów zainspirowały dzieci do poszukiwania i rozwijania pasji oraz zainteresowań.

Kuźnia skrzydeł Kuźnia skrzydeł

Więcej zdjęć w galerii

Wycieczka do Złotego Stoku i Wrocławia – 18.04.2015

W dniu 18 kwietnia wychowankowie naszej placówki wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do kopalni złota w miejscowości Złoty Stok. Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od podziemnego spływu łodzią. Przejście Podziemną Trasą Turystyczną rozpoczęło się od zwiedzania Sztolni Gertruda. Następnie czekało nas spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci, by na końcu zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Na zakończenie zwiedzania mogliśmy obejrzeć Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Po smacznym obiedzie w miejscowej karczmie wyruszyliśmy do Wrocławia na zwiedzanie Afrykarium w tamtejszym zoo. To wielki kompleks, w którym prezentowane są zwierzęta Czarnego Lądu. Największe wrażenie zrobiły na nas rekiny, które były na wyciągnięcie ręki oraz hipopotamy. Odwiedziliśmy także inne zwiętrzęta w zoo. Zmęczeni, ale szczęśliwi bo pełni wrażeń wróciliśmy do placówki.

Kopalnia złota Kopalnia złota Kopalnia złota

Więcej zdjęć w galerii

Spektakl ” Tajemnice kwiatu paproci” – 02.04.2015
W dniu 02.04.2015 roku nasi wychowankowie wybrali się do Teatru Zamiast na spektakl ,,Tajemnice kwiatu paproci” razem z opiekunem p. Katrin Lenzion.
Zrealizowany w konwencji teatru plastycznego i teatru ruchu spektakl podejmuje temat (nie)tolerancji, poczucia wyobcowania, chciwości i strachu – może jednak czasami warto czuć lęk? Może to właśnie on pozwala nam zachować ostrożność? Przedstawienie dostarczyło wielu wrażeń, jednak wszystko ukazane było w lekki i zabawny sposób, a całości towarzyszyły multimedialne projekcje.
…Wyobraź sobie, że nie masz nic. To widać. Różnisz się od innych i oni także to widzą. Nie pozwolą ci zapomnieć. A teraz wyobraź sobie, że możesz być taki sam – być, kim tylko zechcesz. Nagle mieć wszystko, o czym tylko marzyłeś. Bo znalazłeś magiczną roślinę, która spełni każde twoje życzenie. Bo nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Jest tylko jeden warunek – z nikim nie wolno Ci się tym podzielić. Co zrobisz?…
Reżyserem spektaklu był pan Przemysław Jaszczak, a w głównych rolach wystąpili: Małgorzata Goździk, Kaja Walden i Konrad Korkosiński.

Tajemnice kwiatu paproci Tajemnice kwiatu paproci Tajemnice kwiatu paproci

Więcej zdjęć w galerii

 

Koszyczek Wielkanocny – 30.03.2015

W tym roku spotkanie świąteczne pn: „Koszyczek Wielkanocny” odbyło się 30 marca. Jak zawsze na spotkanie zaproszeni zostali rodzice naszych wychowanków. Gościem specjalnym był dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zduńskiej Woli pan Mariusz Kubiak. Nasze spotkanie rozpoczęło się od złożenia życzeń świątecznych – pani dyrektor Domu Dziecka oraz pan dyrektor PCPR. Następnie grupa naszych najmłodszych wychowanków pod czujnym okiem pani Aliny przygotowała krótki program artystyczny. Po świątecznym obiedzie przyszedł czas na wspólne dekorowanie pisanek wielkanocnych wraz z rodzicami. Wychowankowie otrzymali niezbędne materiały i utworzyli kilka grup, w których wspólnymi siłami przystąpili do pracy. Do świątecznego dekorowania pisanek dołączyła też pani dyrektor naszego domu wraz z dyrektorem PCPR. Spotkanie zakończyła wspólna fotografia, na której dzieci zaprezentowały swoje prace.

Koszyczek Wielkanocny Koszyczek Wielkanocny Koszyczek Wielkanocny

Więcej zdjęć w galerii

Warsztaty terapeutyczne ” Strach ma wielkie oczy” – 28 – 29.03.2015

Nasi  wychowankowie wybrali się w dniach 28-29.03.2015 roku na warsztaty terapeutyczne ,,Strach ma wielkie oczy” razem z opiekunem p. Katrin Lenzion. Warsztaty były organizowane przez Teatr Zamiast w Łodzi. Były to dwudniowe warsztaty scenograficzno-animacyjne bezpośrednio związane z tematyką spektaklu ,,Tajemnice kwiatu paproci”.
Dzień pierwszy polegał na budowaniu „szkieletu” Tunelu Strachu, dzieci rozmawiały o tym, czego się boją i co wywołuje w nich lęk oraz strach. Ponadto za pomocą rysunków wychowankowie przedstawiali swoje lęki oraz ,,fobie”. Dzieci wykonały również z różnych przyborów (kartony, papier kolorowy, kredki) potwory.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
Dzień drugi polegał na wypełnianiu tunelu własnoręcznie wykonanymi „strachami” (pająki, robaki, potwory) oraz przezwyciężaniu lęków. Warsztaty były formą terapii oraz miały na celu:
– odwrażliwianie lęków dziecięcych,
– uświadomienie sobie własnych lęków,
– przedstawianie swoich przeżyć (lęków i fobii) w formie plastycznej,
–  rozwijanie zachowań prospołecznych oraz skutecznej komunikacji,
– nauczenie skutecznych sposobów radzenia sobie z własnymi lękami oraz uświadomienie, iż lęk i strach jest naturalną emocją odczuwaną przez wszystkich,
– rozwijanie wyobraźni oraz postawy twórczej.

Strach ma wielkie oczy Strach ma wielkie oczy Strach ma wielkie oczy

Więcej zdjęć w galerii

Spektakl teatralny ,,Wszędodomni” – 27.03.2015

W dniu 27.03.2015 nasi wychowankowie udali się do Teatru Chorea razem z p. Katrin Lenzion na spektakl ,,Wszędodomni”. Spektakl jest podsumowaniem projektu realizowanego z mieszkańcami ośrodka dla bezdomnych im. Brata Alberta w Łodzi. Artyści i animatorzy starali się wniknąć w tą trudną przestrzeń w celu rozpoznania sytuacji życiowej mieszkańców ośrodka oraz przeprowadzenia próby ich aktywizacji, wzmocnienia motywacji do działania. Spotkania, rozmowy oraz regularnie prowadzone zajęcia teatralne wielu osobom pomogły uzewnętrznić własne sądy, emocje i zdolności artystyczne w zakresie różnych dziedzin sztuki. W ramach projektu udało się zaangażować w działania na rzecz mieszkańców ośrodka kilka osób spoza projektu. Zorganizowany został koncert muzyczny, pokazy naszej wspólnej pracy, powstał film popularyzujący różne zdarzenia i nasze działania oraz wykreowany w sposób demokratyczny spektakl, który nosi znamiona eksperymentu teatralnego.

Spektakl zrealizowany przez tzw. artystów z tzw. bezdomnymi, albo na odwrót,… czyli z udziałem ludzi specjalnej kategorii, często funkcjonujących na granicy społecznej normy, a więc trochę bardziej elastycznych, inaczej zakorzenionych, z zachwianym poczuciem bezpieczeństwa.

Mam dom w każdym mieście – to afirmacja używana w spektaklu, wymyślona przez Pawła Korbusa, jednego z animatorów zdarzenia. Podpisuje się pod nią obydwoma rękami.

Wszędodomni – to spektakl o naszym dobrym spotkaniu,… dobrym dla artystów, bo szukają doświadczeń i dla bezdomnych, bo potrzebują czyjegoś zainteresowania. – Dorota Porowska .

Spektakl "Wszędodomni" Spektakl "Wszędodomni" Spektakl "Wszędodomni"

Więcej zdjęć w galerii

kurczak wielkanocny

XI Zjazd Dzieci i Młodzieży po Przeszczepie Serca – 27.03.2015

W tym roku po raz kolejny nasi wychowankowie zostali zaproszeni przez organizatorów do wzięcia udziału w Zjeździe Dzieci i Młodzieży po Przeszczepie Serca, który jak zawsze odbywał się w Restauracji „Biesiada” w Zduńskiej Woli. Najmłodsza grupa naszych podopiecznych mogła spotkać się z dziećmi po przeszczepie serca i razem z nimi wziąć udział w grach i zabawach zorganizowanych z tej okazji specjalnie dla nich. Najodważniejsi wychowankowie naszego domu dziecka mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami wokalnymi podczas konkursu „karaoke”. Imprezę zakończyła jak co roku dyskoteka.

Przeszczepki Przeszczepki Przeszczepki

Więcej zdjęć w galerii

 

Powitanie wiosny – 21.03.2015

Jak co roku pierwszy dzień wiosny jest obchodzony w naszej placówce bardzo uroczyście. Słoneczna, wiosenna pogoda nam sprzyjała więc mogliśmy ten dzień spędzić na świeżym powietrzu. Rozpoczęliśmy od spaceru na pobliski staw, aby tam spalić przygotowywaną od kilku dni Marzannę. Bez żalu żegnaliśmy ten symbol odchodzącej zimy, by cieszyć się z nadejścia wiosny. Po powrocie do placówki czekał już na nas rozpalony przez wychowawcę grill; zasiedliśmy więc do stołów aby skosztować pierwszą w tym roku kiełbaskę z grilla. Imprezę z okazji pierwszego dnia wiosny zakończyły gry i zabawy na świeżym powietrzu.

 Powitanie wiosny Powitanie wiosny Powitanie wiosny

Więcej w galerii

Warsztat terapeutyczny ,, Samoobrona dla małych i dużych KRAV-MAGA” – 20.03.2015

Nasi najmłodsi wychowankowie wybrali się w dniu 20.03.2015 roku na warsztaty samoobrony razem z opiekunem p. Katrin Lenzion. Trening odbył się w Fabryce Sztuki w Łodzi, organizowany przez Teatr Chorea. Warsztat dla dzieci oparty był o formy zabawowe – dużo biegania, gier zadaniowych, tory przeszkód. Dzieci uczyły się bezpiecznie upadać i sprawnie wstawać, uniemożliwiać próby złapania lub przetrzymania. Prowadząca pani Elina Toneva wspólnie z dziećmi analizowała zagadnienia dotyczące zagrożeń w grupie rówieśniczej i ze strony dorosłych. Nasi wychowankowie uczyli się jak rozpoznawać i unikać zachowań agresywnych, na przykład dręczenia lub nękania, a także jak radzić sobie z negatywnymi emocjami poprzez wysiłek fizyczny lub krzyk. Na warsztatach pokazano, jak nie ulegać panice w sytuacji niebezpieczeństwa i jak wykorzystać umiejętności skutecznej samoobrony.

Samoobrona dla małych i dużych KRAV-MAGA Samoobrona dla małych i dużych KRAV-MAGA Samoobrona dla małych i dużych KRAV-MAGA

Więcej w galerii

Dzień Kobiet – 09.03.2015

W dniu 9 marca chłopcy z naszej placówki pod opieką pana Marcina przygotowali miłą niespodziankę z okazji Dnia Kobiet dla wszystkich dziewcząt oraz pani Dyrektor i wychowawczyń pracujących w naszym Domu Dziecka Przedstawili krótką część artystyczną, po której wręczyli każdej kobiecie – tej małej i dużej – słodki upominek wraz z wiosennym tulipanem. Po zakończeniu wszyscy mogli poczęstować się przygotowanymi na tę okazję słodkościami.

 Dzień Kobiet Dzień Kobiet Dzień KobietDzień Kobiet

 

 

Warsztaty terapeutyczne “Budujemy Miasto” 07.03.2015

          W dniu 7 marca dziewięcioro naszych wychowanków uczestniczyło w warsztatach terapeutycznych w Teatrze CHOREA w Łodzi prowadzonych przez panią Joannę Filarską

Opis warsztatów:

Zaczniemy od budowania domów. Każdy z uczestników zbuduje własny – blok, kamienicę, domek jednorodzinny – w zależności od upodobań. Spróbujemy też posadzić drzewa i kwiaty wokół. Zabawimy się w architektów i w zależności od wyobraźni uczestników, obok powstaną ulice, place zabaw lub… wszystko w oparciu o trochę tektury i papieru kolorowego. Na koniec połączymy siły i zobaczymy jakie miasto udało nam się zbudować.

Warsztaty były dobrym treningiem umiejętności społecznych i miały na celu:

  • rozwijanie zachowań prospołecznych,

  • naukę współdziałania i współpracy,

  • kształtowanie postawy życzliwości i pomocy w kontaktach z innymi,

  • lepsze poznanie siebie, swoich mocnych i słabych stron, sposobów funkcjonowania w grupie, reakcji na zachowania innych,

  • rozwijanie skutecznej komunikacji interpersonalnej.

Warsztaty "Budujemy Miasto" Warsztaty "Budujemy Miasto" Warsztaty "Budujemy Miasto" Warsztaty "Budujemy Miasto"

Więcej  w galerii

 

Walentynki – 14. 02. 2015r.

W tym roku w naszym Domu Dziecka im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wojsławicach z okazji dnia świętego Walentego zorganizowano ” Pocztę Walentynkową”. W dniu 14 lutego 2015r. każda kartka walentynkowa dotarła do swojego właściciela. Ręcznie zrobione kartki przez naszych wychowanków otrzymała również pani Dyrektor oraz całe grono wychowawców.

walentynki

Darowizna – SUEK POLSKA Sp. z o.o.

W lutym nasza placówka otrzymała darowiznę od firmy SUEK POLSKA Sp. z o.o. Darczyńcy wyposażyli naszą świetlicę w sprzęt siłowy, dzięki któremu nasi wychowankowie mogą codziennie korzystać z siłowni.

Chłopcy ćwiczą na ławeczkach wzmacniając tężyznę fizyczną, natomiast dziewczyny mają możliwość nawet w okresie zimowym pobiegać na bieżni.

Dzięki pomocy firmy SUEK POLSKA Sp. z o.o. nasze dzieciaki mogą bez ograniczeń rozwijać się sportowo.

 

Zimowy wypoczynek

Poronin 09-14. 02. 2015r.

Młodzież Domu Dziecka im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wojsławicach w okresie ferii zimowych wraz z opiekunem Katrin Lenzion wyjechała na zimowisko do Poronina koło Zakopanego.

W czasie 6-dniowego pobytu dwójka naszych wychowanków uczyła się jazdy na nartach, a pozostała trójka doskonaliła naukę szalejąc na stokach. Podczas pobytu odwiedzili również lodowisko w Zakopanem.

Dużą atrakcją była wizyta w AQUA PARKU. Podczas pobytu dzieci wybrały się dwukrotnie na wycieczkę do Zakopanego, gdzie mogły spróbować prawdziwego oscypka i zaopatrzyć się w pamiątki.

Poronin Poronin

Więcej w galerii

Gajewniki – półkolonie 09-13.02 2015r.

W drugim tygodniu ferii zimowych 8 naszych wychowanków wzięło udział w półkoloniach zorganizowanych przez stajnie w Gajewnikach. Podczas zorganizowanych zajęć jeździeckich dzieci poznały zasady opieki nad końmi, uczyły się czyścic, karmić i ubierać zwierzęta.

Główną atrakcją dla naszych dzieci była nauka jazdy konnej, jazdy wierzchem oraz elementy woltyżerki. Dzieci pod okiem instruktora wykonywały różnorodne ćwiczenia, które oswajały je z końmi, budowały motorykę ruchu, wytrzymałość i eliminowały napięcie mięśniowe.

Więcej w galerii

Biały Dunajec 01-08.02.2015 r.

W okresie ferii zimowych nasi wychowankowie wraz z wychowawcą Marzeną Jakubowiak wypoczywali na zimowisku w miejscowości Biały Dunajec zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Zduńskiej Woli.

Głównym punktem programu była nauka jazdy na nartach i łyżwach. Niewątpliwą atrakcją dla naszych dzieci były spacery po górskich szlakach, na Rusinową Polanę i na Halę Kopieniec. Najdzielniejszym w pokonywaniu trudności na szlakach okazał się pięcioletni Albert, który uparcie dążył do celu. Dzieci wjechały również na Gubałówkę.

W czasie 8-dniowego pobytu nasza grupa zwiedziła także  Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Częstochowę. Atrakcjami wyjazdu były także seanse kinowe, biesiadowanie  w karczmie góralskiej oraz pływanie w  zakopiańskich termach.

DSC_4524 DSC08890

Więcej w galerii.