nasz patron

Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,
projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,
przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta
Jan Paweł II

Biuletyn Informacji Publicznej

Koła zainteresowań

 

Klub Wolontariatu

„Bezskrzydłe Anioły”

 

Nie możemy robić wielkich rzeczy ale małe z wielką radością”
Matka Teresa z Kalkuty

 

Klub Wolontariatu został powołany przez wychowanków placówki z potrzeby serca. Opiekunem Klubu została pani Paulina Grzanka – wychowawczyni placówki. Podpatrując zaangażowanie wolontariuszy przyjeżdżających do placówki, nasze dzieci również zainteresowały się ideą wolontariatu. Poczuły wewnętrzną chęć bezinteresownego niesienia pomocy ludziom potrzebującym. Zaczęły uczęszczać na spotkania do Centrum Wolontariatu mieszczącego się przy Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej w Zduńskiej Woli. W Centrum Wolontariatu zdobyły uprawnienia wolontariusza i zaczęły udzielać się w Domu Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli.

Podczas regularnych wyjazdów do Domu Pomocy Społecznej wychowankowie dzielą się swoją radością i optymizmem z osobami starszymi. Czas spędzony z seniorami uwrażliwia nasze dzieci na potrzeby innych ludzi, a zwłaszcza potrzeby osób starszych i samotnych.

Celem Klubu jest także pomoc i angażowanie się w różnego rodzaju akcje charytatywne, które uwrażliwiają nasze dzieci na problemy społeczne. Działania klubu przyczyniają się do ciekawego i twórczego spędzenia wolnego czasu przez młodych ludzi, dają poczucie satysfakcji, a także służą rozwijaniu i doskonaleniu własnych talentów.

 

 

Koło kulinarne „Palce lizać”

“W walce między sercem a rozumem zwycięża w końcu żołądek”

Stanisław Jerzy Lec

 

Koło kulinarne powstało z inicjatywy pani Doroty Skotowskiej – wychowawczyni placówki. Swoim zamiłowaniem do gotowania i pieczenia zaraziła nasze dzieci, które chętnie rozwijają swoje “kucharskie” zdolności.

Dzieci poznają różne produkty spożywcze, metody obróbki cieplnej oraz proste przepisy kulinarne. Uczą się umiejętności estetycznego nakrywania do stołu i podawania potraw. Na zajęciach korzystają z wyposażenia podręcznej kuchni: drobnego sprzętu AGD, kuchenki i piekarnika. W czasie zajęć kulinarnych wychowankowie uczą się też zasad bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD zgodnie z jego przeznaczeniem. Uczestnicy koła sami wybierają potrawy, które chcą przyrządzić np. ciastka, gofry,  pizza, knedle, placki, sałatki. Przy wyborze potrawy muszą sporządzić listę zakupów potrzebnych artykułów spożywczych. Pięknie przygotowane potrawy można podziwiać i smakować podczas uroczystości obchodzonych w placówce. Celem zajęć kulinarnych jest także poznanie zasad zdrowego odżywiania się, nauka tworzenia dziennego jadłospisu i dobór menu na różne okazje.

 

 

Koło plastyczne

 

“Nie tylko sztuka i wiedza, ale także cierpliwość musi być częścią dzieła”

Wolfgang von Goethe

 

Zajęcia manualno-plastyczne prowadzone są przez panią Alinę Stańczak – wychowawczynię placówki. Celem zajęć manualnych jest przede wszystkim rozwijanie kreatywności i zdolności dzieci, usprawnienie manualne i poprawa koordynacji ruchu i sprawności rąk oraz rozwijanie i doskonalenie własnych talentów. Wychowankowie uczą się różnego rodzaju technik plastycznych, które wykorzystują następnie przy wykonywaniu prac. Podopieczni naszej placówki przygotowują pod okiem pani Aliny kartki okolicznościowe, prezenty i podziękowania dla darczyńców, a także prace konkursowe. Zajęcia te uczą ich współpracy w grupie i służą rozwijaniu prawidłowej komunikacji.

 

 

Zajęcia z biblioterapii

 

“Książka – prosty lek dla duszy domowej roboty”

 

Pani Marlena Hryniuk – wychowawczyni placówki opiekuje się biblioteką placówki, jak również prowadzi zajęcia z biblioterapii. Celem zajęć z biblioterapii jest przede wszystkim rozbudzenie w naszych dzieciach zainteresowania książką. Poprzez umiejętnie dobraną lekturę można rozwijać wyobraźnię, rozbudzić zainteresowanie otaczającym światem, ale także radzić sobie z emocjami. Spotkanie z książką ma uczyć naszych podopiecznych kształtowania empatii i wrażliwości na wszystko, co nas otacza.

Rozmowa z lustrem

Tylko zerknę przez chwilę…

nie mam czasu prawie,

ale może choć włosy

cokolwiek poprawię…

Co ty mi pokazujesz?!

No co ty, lustro? …co ty?

nie żartuj sobie ze mnie,

bo nie mam ochoty!

To nie są moje oczy!

przecież się nie mylę!

w moich oczach nie było

nigdy smutku tyle…

Marcin Urban